10 خاصیت شکفت انگیز عسل
10 خاصیت شگفت انگیز عسل

عسل یکی از هدیه های ارزنده و پر ارزش طبیعت می باشد که از زمان های قدیم به عنوان غذا و هم به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گرفت. این ترکیب گیاهی مفید مزایای بسیار زیادی برای سلامتی بدن انسان دارد. عسل به طور خاص برای سالم نگاه داشتن بدن انسان بسیار مفید است. در این مقاله پر ارزش می خواهیم 10 شگفتی فوق العاده عسل را که برای سلامتی بدن بسیار موثر است را خدمت شما همراهان عسل مارکت به اختصار توضیح دهیم.

1- عسل مملو از مواد مغذی

عسل یک مایع شیرین و خوشمزه است که توسط زنبوران عسل ساخته می شود و به واسطه  ویژگی های شفا بخش خود به عنوان دارو  در بهبود اکثر بیماریها در بین تمام ملل کاربرد دارد زنبورهای عسل شهد گل را جمع می کند و با خود به درون کندو  می برند و با غدد خود آن را به عسل تبدیل می کند . رنگ و بوی و مزه  عسل  بستگی به گلی دارد که زنبور از آن تغذیه کرده است، از لحاظ تغذیه ای یک قاشق غذا خوری از عسل بخ وزن 21 گرم شامل 64 کالری و 17 گرم شکر می باشد که این شیرینی مربوط به شهذ گل، گلوکز، مالتوز و ساکاروز است.

خوشبختانه عسل شامل فیبر و چربی و پروتئین نمی شود. همچنین عسل حاوی مقادیری  زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی است که از خیلی مکمل ها و ویتامین ها ی صنعتی طبیعی تر و ارزش غذایی آن بالاتر و حتی مقدار هزینه ای آن کمتر است.

2- عسل غنی از آنتی اکسیدان

عسل شامل بسیاری از آنتی اکسیدان های مهم است که شامل اسیدهای آلی و ترکیبات فنلی مانند فلانئویدها هستند. دانشمندان بر این باورند که عسل ترکیبی است که قدرت عضلانی را افزایش می دهد. آنتی اکسیدان خطر ابتلا به حمله قلبی سکته مغزی و برخی سرطان ها را کاهش می دهد و همچنین سلامت چشم را افزایش می دهد.

3- عسل مفید برای بیماران دیابتی

عسل می تواند چندین عامل خطرناک که منجر به بروز علائم بیماریهای قلبی در افراد می شود را کاهش داده و همچنین برای عدم افزایش قند مبتلایان به دیابت نوع 2 هستند مفید می باشد. گرچه قطعا عسل از شکر تصفیه شده برای افراد میتلا به دیابت خیلی بهتر باشد اما باید با احتیاط مصرف شود. عسل کلسترول بد خون و تری گلیسیرید و التهاب را کاهش می دهد و به افراد دیابتی توصیه می شود حتما از عسل ایمن دیابتی استفاده کنند.

4- عسل موثر در کاهش فشار خون

آنتی اکسیدان موجود در عسل می تواند فشار خون را کاهش دهد. فشار خون یک عامل پرخطر برای بیماریهای قلبی است و عسل که مملو از آنتی اکسیدان است می تواند کمک کند که فشار خون پایین بیاید. مطالعات بسیاری روی موش ها وانسان ها انجام شده و این مسئله را تایید می کند که با مصرف عسل فشار خون افراد مبتلا به بالا بودن فشار خون کاهش می یابد .

5- عسل موثر در بهبود کلسترول

سطح کلسترول  بد LDL عامل پر خطری برای بیماری های قلبی است. این نوع کلسترول نقش مهمی در آترواسکروز یعنی ایجاد چربی در شریان ها دارد که می تواند به حملات قلبی و سکته مغزی منجر شود. جالب توجه است که مطالعات نشان می دهد که عسل می تواند سطح کلسترول را بهبود  بخشد و چربی داخل شریان ها را از بین می برد.

به عنوان مثال در یک مطالعه انجام شده بر روی 55 بیمار مقایسه ای بین افرادی که از عسل و شکر استفاده کرده بودند انجام شد و  مشاهده شد افرادی که عسل میل کردند 58 درصد LDL کلسترول بد آن پایین می آید و همچنین 13درصد باعث کاهش وزن شد و 3.3 درصد کلسترول خوب را افزایش می دهد .

در نتیجه مصرف عسل اثرات مثبتی بر سطح کلسترول دارد که منجر به کاهش کلسترول بد خون شده و کلسترول خوب خون را افزایش می دهد .

6- عسل موثر بر تری گلیسرید

تری گلیسرید بالا می تواند یک عامل خطر زا برای بیماریهای قلبی باشد همچنین این مربوط می شود به محل استقرار انسولین که عامل اصلی دیابت نوع 2 است .سطوح تری گلیسرید در رژیم غذایی با قند و کربوهیدرات تصفیه شده افزایش می یابد ولی کسانی که  عسل مصرف می کنند تری گلیسیرید آنها افزایش پیدا نمی کند .

در یک مطالعه جالب انگیز بین افرادی که شکر وعسل مصرف می کنند تحقیق شد و بعد از مدت زمانی در پایان تحقیق نشان داده شد که افرادی که عسل مصرف می کنند میزان تری گلیسرید افرادی که عسل مصرف می کردند 11 تا 19 درصد پایین آمده است .

7- عسل مفید بر سلامت قلب

عسل یک منبع غنی از فنل وسایر ترکیبات آنتی اکسیدان است  و بسیاری از موادی که به کاهش بیماریهای قلبی کمک  می کند.عسل به شریانهای قلب شما کمک می کندو جریان خون را به سمت قلب شما افزایش می دهد و همچنین می تواند از ایجاد لخته شدن خون جلوگیری کند که می تواند منجر به حملات قلبی شود .و حتی در تحقیقات در بین موش ها نشان داده شد ه بود که خوردن عسل باعث می شود که قلب  را از استرس  محافظت می کند .

8- عسل موثر در بهبود زخم های سوختگی

 در درمان موضعی زخم ،از  عسل برای زخم و سوختگی از دوران  مصر باستان استفاده می شد و هنوز هم برای رایج است .در بررسی های انجام شده در 260 نفر از افراد در یک تحقیق نشان داده شد که عسل در درمان زخم های جزئی و زخم های پس از جراحی بسیار موثر عمل می کند وو حتی در تحقیق دیگری نشان داده شد که عسل تا 97 درصد زخم های بیماران دیابتی را درمان می کند .محققان بر این باورند که قدرت  توانایی شفا عسل از اثرات ضد باکتری و ضد التهابی آن می اید که توانایی برای تغذیه بافت عهای اطراف دارد .علاوه بر این می تواند به درمان بیماریهای دیگر پوست وضایعات تبخال کمک می کند .

9- عسل بسیار موثر در درمان سرفه

سرفه یک مشکل رایج برای کودکان مبتلا به عفونت های تنفسی است که این عفونت ها می تواند بر خواب و کیفیت زندگی کودکان و والدین تاثیر منفی  بگذارد.بعضی از داروهای       در جریان اصلی سرفه تاثیر گدار نیستند و می توانند عوارض جانبی داشته باشد ولی جالب است که  عسل  حتما انتخاب بسیار مناسبی است و شواهد نشان می دهدکه عسل در درمان سرفه بسیار مناسب است .ومطالعات نشان می دهد که عسل بهتر از هر دارویی برای سرفه است .

10- عسل مایعی خوشمزه و جایگزین مناسب برای شیرینی

عسل یک جایگزین خوشمزه برای شکر است و بهتر است به جای هر شیرین کننده ای از عسل استفاده کنید واطمینان حاصل کنید که یک برند با کیفیت بالا را انتخاب کنید .به یاد داشته باشید که عسل خوب خرید کنید .مزایای عسل زمانی بیشتر به چشم می آید که جایگزینی  شیرین کننده  های مصنوعی می شود .

امید وارم با خوردن یک عسل با کیفیت تمام خواص عسل  رو دریابید .

مقاله نوشته شده :کریس گونارس ئدر تاریخ 5 سپتامبر 2018

مترجم: بهشته داننده

منبع: www.healthline.com