درمان سنتی با عسل یا عسل درمانی در طب سنتی
درمان سنتی با عسل یا عسل درمانی در طب سنتی

درمان سنتی با عسل یا عسل درمانی از جمله آموخته‌های طب سنتی به‌شمار می‌آید که با علم جدید نیز اثبات رسیده است. انسان برای هزاران سال است که از عسل به عنوان دارویی برای درمان انواع بیماری ‌ها اعم از درمان زخم‌ها، سوختگی ها، بیماری های معده و کلیه، تقویت بینایی و اعصاب و بسیاری دیگر بهره می‌گیرد.

در طب سنتی اعتقاد بر این است که مصرف عسل می تواند رطوبت ها را از عمق بدن دفع کند. همچنین این خوراکی بسیار مغذی می تواند برای درمان و پیشگیری از انسداد عروق، درمان سنگ های کلیه و کیسه صفرا و به علاوه بیماری های مربوط به مجاری ادراری هم موثر باشد. همچنین در بسیاری از کتب سنتی آمده است درمان سنتی با عسل، مخلوط سرکه و عسل نقش بسیار چشمگیری دارد و بسیاری از افرادی که از بیماری های لثه  و زخم های دهانی دارند، بسیار توصیه می شود.

جالب است بدانید خوردن عسل به همراه روغن گل سرخ می تواند به عنوان به عنوان ماده ی ضد سرفه استفاده شود و اهمیت زیادی در سالم ماندن ریه ها دارد. شایان ذکر است که ترکیب عسل با نمک برای رفع کبودی ناشی از ضربه بسیار موثر است. این خوراکی شیرین می تواند محرک اشتها برای کودکان باشد، اما مصرف آن منجر به قولنج روده در کودکان می شود.

 عسل طبیعی هضم و جذب غذا را بهبود می بخشد و برای مشکلات روده ای مزمن و عفونی مثل یبوست، زخم اثتی عشر یا دوازدهه و ناراحتی های کبد، مفید است. در شرایط آب و هوایی معتدل،عسل طبیعی درمان شناخته شده خوبی برای سرماخوردگی و ناراحتی ها و عفونتهای دهان و گلو و برونشیت می باشد. به نظر می‌رسد این اثر به غیر از خاصیت ضد باکتری بودن، مربوط به اثر آرام کنندگی و تسکین دهندگی فروکتوز موجود در آن باشد.

درمان سنتی با عسل و دارچین

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، عسل علاوه بر یک ماده ی غذایی به عنوان یک دارو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دارچین نیز ادویه ای است که از پوست درخت دارچین به دست می آید و به صورت پودر و یا چوب در دسترس افراد قرار می گیرد.

هر دوی این دو ماده دارای فواید بسیار زیادی هستند و با ترکیب آن ماده‌ ای شگفت انگیزی با تاثیر دارویی فراوان ایجاد می شود. در سال 2015 مقاله ای در یکی از ژورنال های پزشکی کانادایی منتشر شد که در آن فهرست بلند بالا از بیماری های قابل درمان توسط ترکیبی از عسل و دارچین ارائه شد. در این مقاله آمده است عسل و داریچین می توانند به تنهایی بسیار مفید باشند اما ترکیب آن ها می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد و تاثیر زیادی در درمان فشار خون بالا و کاهش کلسترل بد خون (LDL) می شود.

مطالعات نشان داده اند که مصرف عسل کلسترول بد را به میزان 6 تا 11 درصد و تری گلیسرید را تا 11 درصد کاهش می دهد. همچنین، عسل می تواند کلسترول خوب را حدود 2 درصد افزایش دهد. از سوی دیگر، مشخص شده است که یک دوز روزانه دارچین کلسترول کلی را با میانگین 16 mg/dl، کلسترول بد را تا 9 mg/dl و تری گلیسرید را تا 30 mg/dl کاهش داده است. همچنین افزایش اندک در سطوح کلسترول خوب مشاهده شد.

عسل و دارچین دارای ویژگی های درمانی هستند که می تواند برای درمان عفونت های پوستی مفید باشد. این دو ماده توانایی مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب را دارند. این دو عواملی مهم در بهبود پوست محسوب می شوند. از دیگر ویژگی های درمان سنتی با عسل و دارچین می توان به عسل به درمان سوختگی اشاره کرد، همچنین از این ماده می توان در درمان زخم پای دیابتی بهره برد.

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید : 10 خاصیت شگفت انگیز عسل

درمان سنتی با عسل برای پیشگیری از سرطان

عسل به عنوان ماده غذایی قابل نگهداری طبیعی شناخته می‌شود و ویتامین ها، شکر و مواد معدنی زیادی را در دل خود جای داده است. این خوراکی لذیذ فعالیت‌های آنتی  اکسیدانی بالایی دارد. در حال حاضر نرخ بروز سرطان در بسیاری از کشورهای دینا در چند سال اخیر پیشرفت زیادی داشته است. عواملی مانند سیستم ایمنی ضعیف، عفونت مزمن، التهاب مزمن، زخم‌های مزمن، سیگار کشیدن، چاقی و …. از عوامل ایجاد کننده سرطان به شمار می‌روند.

مطالعات علمی نشان داده‌اند که عسل سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. عسل اثرات ضد التهابی و خواص ضد میکروبی دارد و درمان زخم‌های مزمن را بهبود می ‌بخشد. اخیرا عسل خواص ضد سرطانی را در کشت‌ های سلولی و مدل‌ های جانوری نشان داده‌است. مکانیسم پیشنهادی در نقش پیشگیرانه عسل شامل القای اپپتوسیس (مرگ سلولی)، از بین رفتن غشای میتوکندریایی و احتباس چرخه سلولی است.‌

عسل قرن‌هاست که برای خواص بهبود دهنده سلامتی و پزشکی خود شناخته می‌شود. عسل شامل مواد فیتوشیمیایی زیادی است که محتوای فنولیک و فلاونوئید بالایی داشته و نقش آنتی اکسیدانی دارد و در پیشگیری از سرطان نقش مهمی دارد چون رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو را که نقش مهمی در تشکیل سرطان دارند کنترل می‌کند.

درمان سنتی با عسل برای بهبود محل سوختگی

سوختگی ها به آسانی ایجاد می شوند. ممکن است به وسیله ی گرما، آتش، خورشید، برق، مایعات در حال جوش مانند آب، سس و غذاهای دیگر، و مواد شیمیایی دچار سوختگی شوید. سوختگی درجه اول شدید نیست، و بالاترین لایه پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. عسل دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتری است. و بیشتر اوقات می تواند مانع از عفونت شود. عسل در محل سوختگی به شکل یک سد محافظ عمل می کند و از بین بردن آن بافت های آسیب پذیر را در معرض آسیب بیشتر قرار می دهد. عسل را بر روی محل آسیب دیده باقی بگذارید.

درمان سنتی با عسل برای بهبود دستگاه اعصاب

تاثیر عسل بروی دستگاه عصبی از زمان های گذشته یکی از باورهای عموم بوده است. در طب امروزی نیز برای درمان بعضی از امراض عصبی همانند اضطراب، تشویش، بی خوای و انقباضات تشنجی عضلات مورد تایید بسیاری از پزشکان بوده است. پیشنهاد می شود برای درمان بعضی از عوارض دستگاه اعصاب از عسل آمیخته به اسید گلوتامیک استفاده کنید که تاثیر شگفت انگیزی را با خود به همراه دارد.