خواص شگفت انگیز ژل رویال

خواص شگفت انگیز ژل رویال، راز جوانی و سلامتی

همه می‌ دانند که عسل یکی از فرآورده های زنبورهاست اما افراد به ندرت می دانند که ژل رویال محصول دیگر این حشره است. این ژل نوعی ماده مغذی شیری رنگ تولید شده توسط زنبورهای کارگر است تا رشد و تکامل زنبور ملکه را افزایش دهد. در بسیاری از کشورهای دنیا ژل رویال در بخش های دارویی، غذا، بهداشت و لوازم آرایشی (به عنوان نرم کننده ی پوست و مرطوب کننده) مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که این ژل در طب سنتی به عنوان ماده ای برای افزایش طول عمر و همچنین تونیک پوست و محرک رشد مورد استفاده قرار می گیرد.

ژل رویال مواد مغذی و معدنی مختلفی همانند کلسیم، مس، آهن، فسفر، سیلیکون، سولفر، پتاسیم، انواع ویتامین های B و… را در دل خود جای داده است. همچنین بیوتین، اینوزیتول، اسیدهای نوکلئیک، گاما گلوبین در این ماده غذایی یافت می شود که بدن انسان قادر به تولید آن نیست. ژل رویال در اکثر مواقع به عنوان مکمل گیاهی مورد استفاده قرار می گیرند و مصرف آن هیچ گونه محدودیت سنی ندارد.

 

خواص ژل رویال

 

  • جلوگیری از پیری زودرس

آنتی اکسیدان موجودر در ژل رویال منجر به افزایش طول عمر ملکه شود و با حذف رادیکال های آزاد در انسان از پیری زودرس پیشگیری می کند. آنتی اکسیدان ها باعث از بین رفتن چین و چروک صورت، حفظ شفافیت و درخشندگی پوست، جلوگیری از ریزش موها می شوند. همچنین آزمایش های انجام شده توسط گروه علوم پزشکی شرق و غرب دانشگاه کیوهنگ هی (Kyung Hee) نشان می دهد که کلاژن موجود در ژل رویال از ضخامت اپیدرمی بافت پوست جلوگیری می کند.

  • کاهش وزن

لیستین از دیگر مواد مفید در ژل رویال است که تاثیر زیادی در کاهش کلسترول، بهبود عملکرد کبد و هضم بهتر غذا دارد که تمامی این موارد منجر به کاهش وزن می شوند. توجه داشته باشید که هنگامی که این ژل همراه با سوخت و ساز بدن استفاده شود، محتوای پروتئین این مکمل غذایی، می تواند به عنوان یک تقویت کننده  در بدن انسان تاثیر گذارد.

  • رفع ناباروری

آزمایشات گسترده نشان می دهد که در ژل رویال به دلیل ماده رویالاکتین در جلوگیری از ناباروری بسیار موثر است. نتایج تحقیقات منتشر شده در مجله داروهای گیاهی ابن سینا فواید ژله رویال روی پارامترهای اسپرم، درجه تستوسترون و مالون دی آلدئید در موش را ارزیابی کرده است. تعداد اسپرم، میزان تحرک، زنده بودن، تکامل و بی نقصی DNA آن ها در این آزمایش آنالیز شدند. آزمایشات حاکی از آن است که مصرف ژل رویال می تواند عملکرد ناباروری مردان را بهبود بخشد.

  • تنظم فشار خون

اگر از فشار خون بالا رنج می برید، پیشنهاد می شود که مصرف ژل رویال را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید. پروتئین های موجود در ژل رویال عملکرد مثبتی در تنظیم فشار خون دارد و در ترکیب با پتاسیم موجود در آن به عنوان باز کننده عروق عمل می کند. به نظر می رسد که این ماده  برای رفع مشکلات قلبی مفید و سودمند است.

  • کاهش التهاب

ویتامین های قابل توجه و آنزیم های فعال در ژل رویال، خاصیت ضد التهابی دارند. با این حال، گرمای بیش از حد، خواص آنزیمی را خنثی می کند. از این جهت، شما می توانید به طور موضعی آن را به مناطق آسیب دیده بدن برای از بین بردن التهاب و بهبود زخم ها بمالید.  ژل رویال حاوی فیبروبلاست فراوان است. فیبروبلاست سلولی در بافت بهم پیوسته است که کلاژن و فیبرهای دیگر تولید می کند و باعث تعادل چربی های متنوع موجود در فرآیند درمان زخم می شود.

  • بهبود عملکرد مغز

از دیگر خواص موجود در ژل رویال می توان به بهبود عملکرد مغز و پیشگیری از بیماری آلزایمر اشاره کرد. از آن جایی که بافت مغز، اسیدهای چرب اشباع نشده زیادی در خود دارد، که به ویژه در برابر حمله رادیکال های آزاد ضعیف اند. مواد آنتی اکسیدان موجود در ژل رویال نقش مهمی در درمان و پیشگیری بیماری های اعصاب داشته باشد. در یک مطالعه، 31 داوطلب 3 گرم ژل رویال را به مدت شش ماه مصرف کردند؛ که این ارزیابی نتایج مثبتی در پی داشت. همچنین پزشکان طب سنتی به افرادی که ا به دنبال یک ماده‌ ی طبیعی برای کاهش دردهای میگرن، درمان افسردگی ، کاهش استرس و همچنین بی خوابی های شبانه هستند، مصرف آن را تجویز می کنند.

  • پیشگیری از سرطان

تعدادی از آنتی اکسیدان ها در این ماده ی با ارزش وجود دارد  که به طور ویژه، توانایی مهار بسفنول A  را دارد. این استروژن محیطی است که با افزایش سطح سرطان پستان ارتباط مستقیم دارد. این این جهت، با اضافه کردن ژل رویال به رژیم غذایی خود می توانید از این نوع سرطان پیشگیری کنید. جالب است بدانید طی آزمایش های متوالی ثابت شده است که ژل رویال در بیماران تحت شیمی درمانی اثرات مفیدی از جمله حفاظت از کبد و کلیه ها دارد .

  • مفید برای بیماران دیابتی

پژوهش هایی حاکی از این که ژله رویال می تواند یک سری نشانگرهای دیابت نوع دو را در مردان و زنان بهبود بخشد وجود دارد. در یک آزمایش بالینی با افراد راندوم، چهل بیمار مبتلا به دیابت موظف به خوردن روزانه ده گرم ژل رویال به صورت ناشتا شدند.

مصرف روزانه این ماده در بیماران دیابتی با این که اثرات آنی نداشت و پژوهش های بیش تری در این زمینه لازم است، اما تغییراتی در درجه گلوکز خون صورت گرفت که در درمان دیابت مفید باشد. ژل رویال یک درمان طبیعی برای دیابت شناخته می شود.

میزان مصرف ژل رویال در طول روز

میزان مصرف ژل رویال برحسب سن افراد سنجیده می شود. به طوری که کودکان بالای یک سال مجاز به مصرف 20 تا 30 گرم روزانه هستند و بزرگسالان بسته به وزن خود می توانند بین 50 تا 100 میلی گرم ژل رویال را در قبل و بعد از هر سه وعده ی غذایی مصرف کنند. این ژل در کشورمان به شکل مخلوط با عسل و یا به طور خالص در بازار عرضه می شوند. شایان ذکر است که ژل رویال به صورت کرم و ماسک های پوستی نیز در روانه بازار می شوند که طرفداران زیادی دارند.